fot: Piotr Stós

Truk (Chuuk)

Egzotyka, Rafa, Wraki, Historia.

Cztery słowa - klucze naszej wyprawy.

Data wyjazdu: 05–19 stycznia 2025

Prowadzący wyjazd: Konrad Kępka – konrad@mniejszyblekit.pl

Zgłoszenia: biuro@nauticatravel.pl lub rezerwacje@mniejszyblekit.pl

 

Mikronezja – maleńki, wyspiarski kraj w archipelagu Karolin Wschodnich.

Laguny Chuuk skrywają ponad 60 wraków statków i zatopionych samolotów – pozostałości po japońskiej flocie zniszczonej w 1944r podczas amerykańskiej operacji wojskowej – Hailstone.

( )

Celem naszej wyprawy są japońskie wraki, które od 80 lat spoczywają w lagunie Chuuk (Ghost Fleet). Stan w jakim są zachowane wabi fotografów podwodnych, filmowców, nurków rekreacyjnych i technicznych z całego świata.

Nurkując na pokrytych rafą koralową wrakach cesarskiej floty, mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Na pokładach stoją czołgi i armaty, ładownie wypełnione są amunicją i częściami zapasowymi uzbrojenia, w kambuzach leżą talerze i butelki po sake.
Wydaje się, że przyrządy w maszynowniach nadal wskazują ciśnienie i temperaturę… Tylko stada ryb, które przejęły władanie nad statkami przywracają temu miejscu obecny, rzeczywisty wymiar.
Jesteśmy w unikalnym muzeum II Wojny Światowej, wymarzonym miejscu dla pasjonatów nurkowań wrakowych i pasjonatów historii.

Baza nurkowa została założona przez Kimiuo Aiseka w 1973 roku, obecnie nadal pozostaje w rękach rodziny Aisek, obsługuje nurków na wszystkich poziomach wyszkolenia, także technicznych, rebreatherowych. Baza dysponuje bardzo dobrym zapleczem technicznym.

W Resorcie Blue Lagoon znajdują się 54 wygodne pokoje z klimatyzacją i łazienką. W każdym pokoju jest prywatny balkon z widokiem na lagunę Truk lub ogród.
Restauracja z jedzeniem przygotowywanym na miejscu – a la carte serwują min. owoce morza i ryby. W karcie kuchnia: Azjatycka, Amerykańska i Europejska. Każdy znajdzie coś dla siebie.
W resorcie dostępne jest Wi-Fi.

fot: Piotr Stós
fot: Piotr Stós
fot: Konjiu

Czy nurkowania wrakowe na Truk wymagają specjalnych kwalifikacji?

Większość wraków laguny leży w przedziale głębokości 15-30 metrów. Aby je odwiedzić, wystarczą uprawnienia AOWD dowolnej organizacji nurkowej. 

Sugerujemy specjalizację Deep Diver, gdyż część wraków ma możliwość penetracji ładowni, są to miejsca z przegłębieniem do 35-37m.

Przy nurkowaniach do głębszych wraków wymagana jest licencja Deep lub uprawnienia techniczne pozwalające na przeprowadzenie nurkowań dekompresyjnych. Ze względu na długie czasy denne, bardzo przydatny jest stopień nurka nitroksowego (ten kurs sugerujemy zakończyć przed wyjazdem – zapraszamy szkolenia@mniejszyblekit.pl ).

Centrum nurkowe zapewnia butle stage oraz nitroks i trimix (jeżeli chcesz używać trimix, daj nam znać, sprawdzimy możliwości). Należy zabrać ze sobą osprzęt do stage oraz odpowiednie automaty.

fot: Konjiu
fot: Konjiu

Jeżeli Podczas nurkowań wykonuje się głębokie penetracje wraków, to decyzję o poruszaniu się w przestrzeniach zamkniętych i pozbawionych światła naturalnego zależy od wyszkolenia i doświadczenia zespołu nurkowego. Zaplanujemy tak dobrane grupy, abyś mogła/mógł zrealizować swoje zaplanowane nurkowania. 

Plan nurkowania dostosowuje się zawsze do poziomu uczestników, uwzględniając ich komfort i bezpieczeństwo oraz aktualny stan psychofizyczny. Sugerujemy w trakcie dni nurkowych jeden dzień wolny, aby odpocząć i odsycić organizm przed kolejnymi dniami nurkowymi.

Co zobaczymy pod wodą?

Wraki laguny Truk, wskrzeszone dla świata nurkowego przez Jacquesa Coustea w latach 60-tych to fascynujące, podwodne muzeum:

 • Aikoku Maru głębokość 50 m. Eksplozja całkowicie zniszczyła przednią część ładunkową, na pokładzie można obejrzeć dwa działa przeciwlotnicze oraz umieszczoną tam 17 lutego 1994 r. tablicę pamiątkową i pomnik, upamiętniający ofiary operacji Hailstone.

 • Betty Bomber głębokość 18 m. Bombowiec z dużym wejściem, umożliwiającym pływanie wewnątrz kadłuba. Na zewnątrz można zobaczyć m.in. radio i karabin maszynowy. Niedaleko wraku znajdują się dwa silniki, kilka uszkodzonych myśliwców, duży karabin maszynowy i wyrzutnia torped.

 • Emily Flying Boat głębokość 18 m. Największy wrak samolotu, większość wyposażenia jest nadal na miejscu włącznie z fotelem pilota i tablicą rozdzielczą.

 • Fujikawa Maru głębokość 30 m. Najpopularniejszy wrak, w jego wnętrzu mieszczą się myśliwce „Zero” i karabiny maszynowe. Interesujący warsztat w maszynowni – ta część wymaga technicznego podejścia do nurkowania.

 • Gosei Maru głębokość 30 m. Ten niewielki przybrzeżny frachtowiec zatonął z  ładunkiem ośmiometrowych torped, głowic i niewypałów. Na kolejnym poziomie można eksplorować maszynownię i pomieszczenia kuchenne. Fotogeniczna, pokryta miękkimi koralami śrub.

fot: Paweł Lis
fot: Paweł Lis
 • Heian Maru leży na 28 m. Największy wrak w lagunie. Wybudowany w 1930 r. jako wielki statek pasażerski, przerobiony na statek zaopatrzenia łodzi podwodnych i włączony do sił Marynarki Wojennej w 1941 r. Trafiony torpedą, szybko zatonął z ładowniami pełnymi bomb i części do łodzi podwodnych.

 • Hoki Maru głębokość 43 m. wybuch podzielił wrak na dwie części, w ładowniach znajdziemy bomby głębinowe, samochody ciężarowe, traktory, ciężki sprzęt budowlany.

 • I-169 Submari głębokość 43 m. okręt podwodny, który uczestniczył w ataku na Pearl Harbor. W 1944 roku, kiedy rozpoczęła się operacja Hailstone, okręt błyskawicznie zanurzył się pod powierzchnię, ale załoga nie domknęła głównego luku i przedni przedział został zalany. Mimo prób nie udało się uratować załogi. Jedyną osobą ocalałą z załogi tej łodzi podwodnej był kapitan, który w czasie ataku przebywał na wyspie. Po ataku wrak dodatkowo zniszczony przez  Japończyków, stracił część dziobową.

 • Kansho Maru głębokość 30 m. Pod pokładem możemy odwiedzić łatwo dostępną maszynownię, kambuz, zobaczyć łazienki,  telegraf, radio, skład rowerów. Można swobodnie wypłynąć otworem na rufie.

To tylko krótkie zestawienie najlepiej znanych jednostek. Dotarcie na miejsce nurkowe na pokładzie speedboat’u to zaledwie kilka-kilkadziesiąt minut.

fot: Paweł Lis
fot: Paweł Lis
fot: Paweł Lis

CENA WYJAZDU 3150 USD + przelot

Cena USD zawiera:

 • Rozszerzone / wysokie ubezpieczenie KL i NNW obejmujące nurkowania (powietrze + nitrox do 40%, nurkowania techniczne, wymagające mieszanek nitrox >40% – sugerujemy ubezpieczenie DAN), obejmujące koszty kwarantanny
  lub izolacji w przypadku zachorowania na covid,

 • opiekę polskiego instruktora z Nautica Travel,

 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko (Manila + Truk),

 • zakwaterowanie 8 dób w pokojach dwuosobowych
  w Resorcie Blue Lagoon TRUK (możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego; osoby zainteresowane prosimy
  o informację),

 • śniadania w formie bufetu lub wg pozycji z menu,

 • 3 noclegi tranzytowe ze śniadaniami w Manili ,

 • 2 x late check out w Manili
 • pakiet nurkowy: 6 dni nurkowych – 12 nurkowań, butle
  z powietrzem, balast (2 nurkowania dziennie rekreacyjne
  lub techniczne – dochodzą dopłaty za gazy inne niż powietrze i dodatkowy sprzęt – prosimy o zgłoszenie przy rezerwacji),

 • wycieczka lądowa – wyspa Truk,

 • składkę na obowiązkowy Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy,

 • Gwarancję ubezpieczeniową Organizatora Turystyki.

Cena nie zawiera:

 • przelotu  na trasie: Warszawa – Manila – Warszawa samolotami rejsowymi z bagażem: bilet indywidualny od 4000 PLN 
  (Cena przelotu z Polski do Manili zależna od dnia rezerwacji, konfiguracji przelotu, taryfy, miasta wylotu.
  Istnieje możliwość zakupu biletu lotniczego we własnym zakresie),
 • przelotu na trasie: Manila – Guam – Truk – Guam – Manila samolotami rejsowymi z bagażem: bilet indywidualny od 5350 PLN (Istnieje możliwość zakupu biletu lotniczego we własnym zakresie),
 • pozwolenia na nurkowanie: 50 usd  (opłata roczna, płatna gotówką pierwszego dnia przy rejestracji w bazie na miejscu),

 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 600 usd,

 • sprzętu nurkowego innego niż wymieniony (możliwość wypożyczenia na miejscu), nitroksu / innych gazów (na poprzednich wyjazdach były problemy z uzyskaniem trimixu – poprosimy o informację czy będzie dla Ciebie niezbędny – sprawdzimy możliwości),

 • testów covid, jeśli wymagane,

 • napiwków,

 • posiłków innych niż wymienione,

 • opłaty wylotowej: 30 usd (płatne gotówką na lotnisku),

 • wiza USA/ EST.A

PROGRAM WYJAZDU

DZIEŃ 1 i 2:

Wylot z Warszawy do Manili*. Nocleg w 4* hotelu Belmont przy lotnisku.

Możliwość rezerwacji biletu lotniczego w innej konfiguracji (miasto wylotu, data) lub rezerwacji przelotu we własnym zakresie.

DZIEŃ 3:

Śniadanie, czas wolny w Manili. Nocny wylot przez GUAM na TRUK.

Mozliwośc zrealizowania opcjonalnej wyieczki, osoby zainteresowane prosimy o informację.

(*Godziny przelotu mogą ulec zmianie).

DZIEŃ 4:

Poranny przylot na Truk. Zakwaterowanie w Blue Lagoon Resort.

Zapoznanie z Resortem i Bazą nurkową. Zmontowanie i zebranie odpowiedniego sprzętu. Odpoczynek po podróży.

DZIEŃ 5 – 11:

Śniadania. Pakiet nurkowy: 6 dni
po 2nurkowania  dziennie (rekreacyjne
lub techniczne) + 1 dzień wolny.

NASZA SUGESTIA: Ze względu na głębokość nurkowań sugerujmy dzień wolny w środku programu nurkowego. Tego dnia odpoczniemy, wysycimy się trochę
a dodatkowo proponujemy zwiedzenie wyspy.

DZIEŃ 12:

Śniadanie, wolne przedpołudnie – wieczorny przylot do Manili. Nocleg w Hotelu Belmont.

DZIEŃ 13:

Śniadanie. Dzień wolny w Manili. Możliwość zrealizowania opcjonalnego zwiedzania miasta.

DZIEŃ14 i 15:

Śniadanie. Wylot od Polski, przylot dnia następnego.

fot: Konjiu
fot: Konjiu

*Program może nieznacznie ulec zmianie ze względu na konfigurację przelotów, warunki pogodowe i doświadczenie nurkowe osób Uczestniczących w wyjeździe.

*Program może ulec zmianom z powodu wystąpienia siły wyższej. W takim przypadku będziemy proponować alternatywne (równomierne finansowo) rozwiązania zastępcze. Nierównoważne finansowo rozwiązania wymagają dopłaty nadwyżki w stosunku do obliczonego kosztorysu.

INFORMACJE ISTOTNE DLA PODRÓŻNIKÓW

 • Paszport musi być ważny minimum pół roku od daty powrotu + mieć 2 wolne strony na wizy.

 • Wiza Mikronezja – ruch bezwizowy. USA (przelot jest przez Guam, terytorium USA) – Polska została formalnie włączona
  do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) jest już dostępny dla obywateli Polski. Opłata: ok. 21 USD. Jednakże będąc po 2021 w krajach takich jak Kuba, Sudan – wymagana
  jest wiza B1/B2 USA.

 • ZALECAMY – ubezpieczenie kosztów rezygnacji: Warunkiem ubezpieczenia jest podpisana umowa zgłoszenie. Prosimy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia na stronie: Nautica Travel

 • Szczepienia / Zdrowie – brak obowiązkowych (sugerowany Covid). Zalecane picie wody butelkowanej i napojów bez lodu. W resorcie Blue Lagoon
  w pokojach jest codziennie uzupełniany pojemnik z wodą pitną.
  Na miejscu znajdują się dwa sklepy w których można uzupełnić także brakującą wodę.
  Zalecamy używanie środków odstraszających komary. Sugerujemy przed wyjazdem kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej / podróży.
  Warto skonsultować się przed wyjazdem także z lekarzem
  w temacie krążenia i zakrzepów. Długość podróży ma olbrzymi wpływ na zmęczenie i zaburzenia krążenia.

 • Pogoda: wyspa znajduje sią w tropikalnym klimacie oceanicznym; jest tu ciepło i wilgotno. Temperatura oscyluje ok. 27C, sięgając granic od 21-32C. Temperatura wody 27-29C.

 • Waluta: Na Chuuk obowiązuje kurs dolara amerykańskiego. Można płacić kartą w recepcji Resortu czy w bazie, natomiast zalecamy zabrać gotówkę (USD) – może zdarzyć się, że banki będą zamknięte, lub nie będzie możliwości wypłacić / wymienić waluty.

 • Prąd: Na Chuuk używa się prądu o napięciu 110/120V, 60Hz, amerykańskie wtyczki – niezbędne przejściówki i przedłużacz (rozgałęziacz). W resorcie pracuje generator prądu, występują chwilowe przerwy w dostawie prądu – 5-10 min).

 • Covid / obostrzenia / testy: Na dzień dzisiejszy w Mikronezji oraz krajach tranzytowych zostały zniesione obostrzenia i restrykcje związane z COVID-19. Jezeli takowe się pojawią bedziemy informować na bieżąco.

 • Minimalne uprawnienia zalecane do wzięcia udziału w wyprawie: AOWD + 30-50 zalogowanych nurkowań.

 • Specjalizacja Nitrox Diver rekomendowana do tego typu nurkowań. Baza dysponuje bardzo dobrym zapleczem mieszania gazów. Dla każdego nurkowania można przygotować bestmix nitroxowy aby zostać na wraku maksymalny możliwy czas.

 • Przy zakupie biletu we własnym zakresie sugerujemy dzień przerwy w Manilii ( lub innym mieście tranzytowym) przed i po przylocie z Truk, ze względu na możliwe opóźnienia, zmiany godzin przelotów itp.

Daty wpłat:

Przy rezerwacji: Kwota PLN (bilet)

(jeśli bilety kupowane indywidualnie – kwota rezerwacji: 1000 USD)

II rata: 1000USD – 5.06.2024

III rata:  1500 USD – 5.08.2024

IV rata: dopłata do całości – 5.10.2024 . 

Wpłaty w walucie lub w PLN po kursie sprzedaży banku Santander           z dnia wpłaty. (Możliwość wpłat wg innego harmonogramu lub wpłata całości przy rezerwacji – prosimy o informację przy zgłoszeniu).

Ubezpieczenie KRiT (koszty rezygnacji i przerwania imprezy): 

3% ceny wyjazdu. 

Przy wpłacie całości przy rezerwacji: Ubezpieczenie KRiT: GRATIS

Możliwość ubezpieczenia od chorób przewlekłych – 

osoby zainteresowane prosimy o informację przy zgłoszeniu.

Organizator Wyjazdu: Nautica Travel Sp. z o.oo 

Numer koncesji: Z/9/2016. Gwarancja Ubezpieczeniowa: UNIQA

Informacje szczegółowe i zgłoszenia:

rezerwacje@mniejszyblekit.pl

 

 • Wyjazd organizowany zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych. 
 • Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki zabezpieczającą Państwa interesy jako turysty.
 • Każda osoba, która z nami wyjeżdża zabezpieczona jest 
  w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym i Pomocowym, w tym również na wypadek niewypłacalności organizatora.
 • Zadbajcie o to, aby Wasz wyjazd był bezpieczny.