Asia Kułakowska urodziła się 8 czerwca 1984 roku w Warszawie. 

Po okresie wczesnego dzieciństwa i okresu przedszkolnego wyjechała w roku 1990 z rodzicami do Londynu, gdzie przez 3 lata uczęszczała do szkoły podstawowej. Ten czas to nie tylko początek edukacji i nauczenie się angielskiego jako natywnego języka, ale również nauka tolerancji i respektu dla drugiego człowieka, niezależnie od koloru skóry.

Po powrocie do Warszawy kontynuowała naukę w szkole podstawowej w Konstancinie-Jeziornej, gdzie wówczas mieszkała, a potem – w gimnazjum przy ul. Iwickiej. 

W owym okresie gimnazjum to było jedną z najlepszych szkół średnich w Warszawie i Asia odkryła tam swoją pierwszą pasję – żeglarstwo. Przez następne kilka lat zdobyła kolejne stopnie dochodząc do sternika morskiego i odbyła wiele rejsów zarówno na małych łódkach jak i na dużych żaglowcach. Udzielała się bardzo w stowarzyszeniu „Edukacja pod Żaglami” oraz „Sail Training International”. 

Pomiędzy żeglowaniem kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim na Studiach Filologiczno-Kulturoznawczych Europy Zachodniej, które zakończyła w 2008 roku pracą magisterską.

Od połowy pierwszej dekady tego wieku wciągnęła ją nowa pasja – nurkowanie. 

Po kilku pierwszych latach typowych początków dla każdego świeżego nurka rozpoczęła w 2008 roku profesjonalną przygodę z nurkowaniem zostając instruktorem nurków z niepełnosprawnościami w stowarzyszeniu „Nautica”. 

W miesiącach letnich prowadziła biuro „Nautica” na Hvarze w Chorwacji i szkoliła nurków w systemie PADI. W pozostałym czasie pomagała również stowarzyszeniu HSA w basenowych szkoleniach nurków z niepełnosprawnościami, a sama zdobywała kolejne umiejętności i stopnie nurkowe. 

W styczniu 2011 roku poprowadziła swoją pierwszą wyprawę nurkową do Meksyku.

Równolegle uczyła angielskiego w firmie „SJ Bakałarz”, a także tłumaczyła teksty z angielskiego i innych języków (znała jeszcze dobrze francuski i włoski). 

 

Przetłumaczyła kilka pozycji poświęconych nurkowaniu, a najbardziej była dumna z przetłumaczenia podręcznika dla instruktorów szkolących nurków z niepełnosprawnościami. 

Pod koniec maja 2011 jak zwykle pojechała do Starego Gradu na Hvar prowadzić biuro „Nautici” i szkolić kolejnych fanów nurkowania. Niestety, tragiczny wypadek zakończył Jej krótkie, ale pełne przygody, pasji i radości życie dnia 9 sierpnia 2011 roku.

Ponieważ większość swojej działalności nurkowej poświęciła Asia osobom z niepełnosprawnością, postanowiliśmy kontynuować tę Jej pasję. Stworzyliśmy więc niniejszą fundację, która ma za zadanie udzielanie wszelkiego rodzaju pomocy osobom z niepełnosprawnością, które nurkują. 

Wiemy, jak wiele problemów jest do pokonania, ale jednocześnie wiemy też, jak same osoby z niepełnosprawnościami potrafią nieprawdopodobnie wiele zdziałać i jak wiele przeszkód pokonać. Chcemy im w tym pomóc. 

Fundacja nazywa się „Mniejszy Błękit”, bo Asia była drobna, żyła niedługo, a sama fundacja pewnie nie będzie wielką organizacją. Ale jest taką młodszą siostrzyczką „Wielkiego Błękitu” czyli tej wielkiej, tajemniczej krainy, do której ciągną nurkowie. W logo fundacji widnieje konik morski – ulubiony nurkowy stworek Asi, którego miała na pieczątce i kombinezonie nurkowym jako znak rozpoznawczy.

Mamy nadzieję, że Fundacja będzie pomocna dla nurków z niepełnosprawnością, a Asia, patrząc na nas z daleka, będzie zadowolona, że kontynuujemy Jej pasję z pożytkiem dla innych.

Rodzice Asi